Rozmiar tekstu:

graf zadania

Spędzaj twórczo czas w domu - ćwicz GRAFIKĘ!

Dzięki inspiracjom wybranym przez naszego nauczyciela grafiki warsztatowej - Agnieszkę GĘBICKĄ - możecie tworzyć w domowych warunkach.

 

MIĘKKI WERNIKS, vernis mou

Technika graf. druku wklęsłego pokrewna —> akwaforcie. Na płytę metal, pokrytą m.w. (mieszanina werniksu akwafortowego i łoju baraniego) przerysowuje się (kalkuje) rysunek, podkładając papiery lub tkaniny o różnej fakturze.

Pod naciskiem narzędzia, którym przekalkowuje się rysunek, część lepkiego werniksu przywiera do podłożonego materiału odsłaniając częściowo płytę metal., którą następnie poddaje się trawieniu.

Rycina wykonana tą technika daje w odbitce efekt rysunku ołówkiem lub kredką. Sposobem m.w. można również przenosić na płytę faktury tkanin, gazy (lub też papierów ściernych) w postaci płaszczyzn. Technika m.w. wynaleziona ok. poł. XVII w. (D. Meyer w Ziirichu), rozwinęła się szczególnie w XIX w. (F. Rops, później A. Renoir, L. Corinth)./ Eduteka.pl

Miękki werniks (fr. vernis mou) jest techniką druku wklęsłego.

Formę drukową wykonuje się z metalowej płytki (np. cynkowej, miedzianej), która jest polerowana, a następnie dokładnie odtłuszczana. Pokrywa się ją, zazwyczaj za pomocą wałka, miękkim werniksem będącym odmianą werniksu akwafortowego. Odmienność w składzie polega na dodaniu 3 części łoju baraniego do 1 części werniksu akwafortowego, co nadaje mu dużą lepkość. Następnie na płytkę przykładany jest arkusz gruboziarnistego papieru, na którym wykonuje się rysunek za pomocą różnych narzędzi (ołówek, igła, ruletka, szmatka itp.). Dzięki posiadanej lepkości werniks przywiera do kartki odsłaniając te miejsca, które mają być poddane trawieniu. Na koniec blacha jest bardzo ostrożnie i powoli trawiona w roztworze kwasowym.Technika miękkiego werniksu została wynaleziona w połowie XVIII w./ Wikipedia - wolna encyklopedia

 

http://www.kolekcjonerzy.mnw.art.pl/grpol5483.html

https://visitbydgoszcz.pl/pl/dzieje-sie/biezace-wystawy/2395-tworczosc-leona-wyczolkowskiego

 

http://www.nowytarg.pl/picasso/galeria.php?obraz=grwo373

https://silesia-art.pl/2018/11/23/historia-grafiki-cz-2/


 
Nauczyciel GRAFIKI WARSZTATOWEJ:
Agnieszka GĘBICKA