Survival (z ang. „to survive” (czas.) – przetrwać) to nazwa aktywności człowieka mającej na celu zdobycie wiedzy i umiejętności pomocnych w sytuacji niebezpiecznej, nietypowej, jak katastrofa, wypadek, zabłądzenie w obcym kraju, w górach, w lesie, na pustyni. Jak życie pokazuje, w takiej sytuacji może się znaleźć każdy, niezależnie od sytuacji finansowej, społecznej, wieku, kraju pochodzenia, a już na pewno niezależnie od własnej woli. Survival to ćwiczenie umiejętności przydatnych w takiej sytuacji „na sucho”, zdobywanie przydatnej wiedzy, przydatnego sprzętu, survival to przygotowanie, nawyk nieustannej zaradności.

fireplace fb

Pojęcia „survival” czy „sztuka przetrwania” pojawiły się stosunkowo niedawno – nie tak dawno temu survival, jaki znamy dzisiaj, był codziennością. Ludzie pierwotni sypiali w jaskiniach, polowali, rozpalali ogień technikami prymitywnymi. Nawet, gdy cywilizacja rozwinęła się i rozeszła po świecie, podróżnicy, odkrywcy, badacze i zwykli ludzie nadal musieli umieć rozpalić ognisko, zdobyć pożywienie, znaleźć wodę, wybrać odpowiednią drogę w górach. Świat jednak poszedł do przodu, i to, czym zajmowaliśmy się i w czym się doskonaliliśmy od tysięcy lat dzisiaj wydaje się bezsensem.

Wiele się w zasadzie nie zmieniło. Podczas, gdy dawniej ludzie w celu zdobycia pożywienia szli na polowanie, my po jedzenie chodzimy do sklepu. Żeby je kupić, musimy wcześniej zdobyć pieniądze. A więc zapracować albo ukraść ( nie polecam, ale w sytuacji zagrożenia życia uzasadnione) . Kiedyś oczywistą rzeczą było, że aby się napić i umyć trzeba znaleźć rzekę. Dzisiaj jest podobnie, wystarczy znaleźć kran i go odkręcić. (Wystarczy regularnie płacić rachunki za wodę i prąd.) Wydaje się oczywiste, ale trzeba głośno to powiedzieć, że w naszych dzisiejszych wygodnych, spokojnych czasach ktoś żyjący na ziemi kilka tysięcy lat wcześniej nie dałby sobie rady. Nasuwa się pytanie: czy na pewno stwierdzenie, które wszyscy wpajali nam od wczesnej młodości, że dzisiaj życie jest o wiele prostsze, niż kiedyś……jest prawdziwe? W rzeczywistości jest odwrotnie. Świat stał się głośny, skomplikowany. Rozwój człowieka nie nadąża za rozwojem techniki, który w dodatku wciąż przyspiesza. Szacuje się, że od drugiej połowy lat 90. człowiek odkrył więcej, niż przez wszystkie poprzednie tysiąclecia.

Dlaczego to człowiek stał się gatunkiem dominującym na całej swojej planecie? Ponieważ nie mając pazurów, grubego futra ani skrzydeł mamy umysł, który pozwala nam kuć noże ostrzejsze i dłuższe od jakichkolwiek pazurów, szyć materiały lżejsze i cieplejsze od futra zwierzęcego i budować samoloty pozwalające latać wyżej, dalej i szybciej niż jakikolwiek ptak. Po co więc survival, samotne spotkanie z naturą, podróż na własnych nogach, wysiłek fizyczny? Ponieważ człowiek nie jest maszyną. Jest stworzeniem innym, niż otaczające nas zwierzęta, ale bardzo podobnym. Tak samo potrzebującym ciepła, pożywienia… i kontaktu z naturą. Nie z zielenią w parku, kwiatem w donicy, ale z naturą. Z dzikością. Na poszukiwania tej dzikości nie musimy wybierać się w dziewicze lasy tropikalne czy na Syberię. Tej dzikości doświadczymy w porannej ciszy, śpiewie

ptaka, szumie strumienia, długim wieczorze przegadanym przy ogniu, przeprawie przez bagno, w świeżym górskim powietrzu, w nieustającej nocnej burzy.

Survival jest bardzo pomocny przy samodoskonaleniu. Samotność, pokonywanie lęku, dążenie do celu, rozwijanie umiejętności i zdobywanie wiedzy survivalowej pomagają zauważyć swoje dobre strony i słabości. Świadomość, że nawet, jeżeli z czymś bym sobie nie poradził, zawsze jestem w stanie wymyślić coś innego.

Czym jest survival?

Sportem. Dobrą zabawą. Odpowiedzialnością. Ekologią. Sposobem na życie. Sposobem myślenia. Wiedzą. Przygodą. Codziennością, na którą zaczynasz nagle patrzeć w inny sposób. Zamiast bronić się przed codziennością, walczysz z nią. I zdobywasz coraz więcej, doskonalisz się. Wychodzisz poza to, co jest – nawet, jeżeli poza TYM nie jest sucho, ciepło, przytulnie i……………………bezpiecznie.

                                                                         ( autor opisu nieznany )

 

Władysław Sys

Władysław Sys
Imię
Władysław
Nazwisko
Sys
Zajmuję się
Survival
E-mail
wsys@mdk.wroc.pl

Zajęcia tego prowadzącego:

Zapisz się na newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wydarzeniach i promocjach?
Please wait